Materiały pomocnicze





Drodzy Uczniowie.
Zapraszam do obejrzenia.
Materiał do wykorzystania w konkursie "Holokaust".

 
 

Drodzy Uczniowie.
Zapraszam do wysłuchania.
Materiał pomocniczy do konkursu historycznego "Holokaust".




 Historyczna delegacja
w Auschwitz-Birkenau

Ofiary Holokaustu uczcili w dawnym niemieckim obozie Auschwitz jego byli więźniowie wraz z delegacją Knesetu. – 69 lat po opuszczeniu Auschwitz jesteśmy tutaj ponownie jako dumni obywatele państwa żydowskiego – mówił były więzień obozu Noah Klieger.

          Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu z pobyty delegacji w dawnym obozie niemieckim Auschwitz :  

Historyczna delegacja w Auschwitz-Birkenau





Powstanie Warszawskie ...


Co się naprawdę wydarzyło w 1989 roku ?




Zapraszamy na Chanukę z Nominą
14 grudnia w niedzielę o 17.00!





Czy się stoi, czy się leży... 
Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu na polityka.pl



 
POLAND IS BEAUTIFUL



 
100 DNI KTÓRE ZMIENIŁY POLSKĘ

 

25 lat WOLNOŚCI - podróż po ćwierćwieczu polskich przemian




Polecamy materiały o historii najnowszej, które będą pomocne w opracowaniu Waszej formuły udziału w konkursie:
1989. Koniec systemu”,  broszura Ośrodka KARTA. Informacje na stronie karta.org.pl
Teka edukacyjna IPN „Z Solidarnością do wolności” . W „Tekach edukacyjnych IPN znajdują się ­źródła historyczne oraz materiały dydaktyczne dotyczące najnowszej historii Polski (1939–1989).
Najnowsza historia Polaków. Oblicza PRL – dodatek do „Rzeczpospolitej” przygotowywany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej
www.rok1989.pl – tutaj znajdują się wiadomości o roku 1989 w Polsce i w Europie. Zdjęcia i wykaz lektur dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej.
Europeana 1989: My stworzyliśmy historię!  – Europejskie cyfrowe archiwum historii wydarzeń z 1989 roku. Znajdą się w nim zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmowe oraz skany dokumentów pochodzące z tamtego okresu upamiętniające wydarzenia z 1989. Bo historia to więcej niż to, co eksponują muzea i przechowują archiwa. Historia to ludzkie przeżycia i wydarzenia, które niekiedy udało się utrwalić. Organizatorzy zachęcają do podzielenia się opowieściami o tamtych czasach, zbiorami zdjęć, filmów lub innych pamiątek związane z wydarzeniami z 1989 r. w Europie Środkowo-Wschodniej – poprzez dodanie ich do kolekcji online.
89.tvp.pl Internetowy serwis Telewizji Polskiej. Znajduje się tam bogaty zbiór archiwalnych materiałów wideo dokumentujących wydarzenia roku 1989. Wśród ponad 170 materiałów wideo można znaleźć unikatowe materiały TVP, których część nigdy nie była publikowana np. najciekawsze fragmenty z obrad okrągłego stołu. Na stronie znajdują się również materiały archiwalne z przebiegu kampanii wyborczej, które oddają atmosferę tamtych dni. Serwis zawiera także archiwalne materiały wideo pokazujące zrywy niepodległościowe w Polsce od 1968 roku oraz powstałe w ostatnich latach dokumenty, felietony i reportaże dotyczące wydarzeń z 1989 roku.
Na stronie znajdziecie również kalendarium, gdzie opisane są najważniejsze wydarzenia od marca 1968 roku, poprzez strajki 1970 i 1976 roku do wyborów i wizyty Jana Pawła II w roku 1989. Z kolei w galerii „Pamiętny rok 1989” można odnaleźć unikalne zdjęcia najważniejszych wydarzeń
RAZEM 89 – Strona obywatelskiej inicjatywy obchodów 25-lecia wolności. Można tu znaleźć materiały dotyczące roku 1989, jak również relacje wideo z licznych spotkań z udziałem Premiera Tadeusza Mazowieckiego. Tutaj też możecie zgłaszać swoje pomysły i uwagi, strona będzie uzupełniania.
Encyklopedia Solidarności – Bogate źródło wiedzy o polskiej opozycji antykomunistycznej lat 1976–1989. Obecnie prezentowanych jest prawie 4800 biogramów, ponad 1800 haseł przedmiotowych i ponad 150 tysięcy stron prasy podziemnej.
Co z polską wolnością? 9.06.2013 – Jeden z odcinków Programu publicystycznego Kultura głupcze! W tym odcinku został poruszony problem wolności i zmian po 1989 roku...Jak dziś patrzymy na wybory z dnia 4 czerwca 1989 roku i obrady Okrągłego Stołu? Jak dziś rozumiemy wolność?
Kultura głupcze! To cotygodniowy cykl programów realizowanych przez Telewizję Polską we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Na tematy poruszane w danym odcinku wypowiadają się zaproszeni goście: filmoznawcy, krytycy sztuki, artyści, literaturoznawcy, dziennikarze i specjaliści różnych dziedzin.
Polskie Radio - audycje, reportaże, artykuły dotyczące wydarzeń roku 1989
Scholaris.pl – zasoby dotyczące wydarzeń roku 1989 (scenariusze lekcji, w tym lekcji interaktywnych recenzje książek, i in.
„Solidarność” na lekcjach historii– scenariusze lekcji dla II, III iIV etapu edukacyjnego i inne materiały, przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, jako źródło wiedzy na temat przemian demokratycznych w Polsce i Europie drugiej połowy XX wieku.
„Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918 – 1989” – opracowana przez historyków Instytutu Pamięci synteza XX-wiecznych dziejów Polski. Książka została przesłana do szkół; kontakt w sprawie bezpłatnego uzyskania tej publikacji synteza.ipn.gov.pl
Więcej pomysłów, które mogą stać się inspiracją w realizacji projektów konkursowych znajdziecie na stronie Kancelarii Prezydenta.

25 lat WOLNOŚCI - podróż po ćwierćwieczu polskich przemian

https://www.youtube.com/watch?v=2SDBcV3Iavc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz