" MŁODZI GŁOSUJĄ "
- PRAWYBORY PARLAMENTARNE 2015
- PRAWYBORY PARLAMENTARNE 2015
" Latarnik Wyborczy "
19 października 2015 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych
odbędzie się symulacja wyborów. Uczniowie będą oddawać głosy na wybrane przez
siebie Komitety Wyborcze.
Czym jest Latarnik Wyborczy?
Latarnik Wyborczy to aplikacja umożliwiająca wyborcom porównanie własnych poglądów politycznych z programami kandydatów startujących w wyborach prezydenckich.
Latarnika Wyborczego stworzyło Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Grupą Etendard. CEO przygotowuje narzędzie przy okazji wszystkich wyborów powszechnych (z wyjątkiem samorządowych) od 2005 roku. Z ostatniej wersji aplikacji stworzonej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku skorzystało ponad 200 tysięcy użytkowników.
Latarnik Wyborczy wpisuje się w nurt działań okołowyborczych zachęcających do świadomego głosowania (vote smart). Zależy nam na tym, by decyzje podejmowane przez obywateli przy urnach były przemyślane i odnosiły się do programów wyborczych kandydatów. Aplikacja nie promuje żadnych kandydatów, partii, komitetów, ani żadnych konkretnych poglądów politycznych.
Jak działa Latarnik Wyborczy?
Latarnik Wyborczy wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 20 stwierdzeń dotyczących zagadnień politycznych, ekonomicznych i społecznych. Dla każdego stwierdzenia może on wybrać jedną z trzech możliwych odpowiedzi: „Zgadzam się”, „Nie zgadzam się” lub „Nie mam zadania”. Użytkownik może skorzystać z krótkiej notki zawierającej wyjaśnienie istoty poruszanego zagadnienia.
Następnie aplikacja porównuje odpowiedzi użytkownika z udzielonymi wcześniej i wprowadzonymi do systemu wskazaniami kandydatów i generuje wynik w postaci listy kandydatów uszeregowanych według procentowej zgodności z odpowiedziami użytkownika. Na ekranie z rezultatami użytkownik może także zapoznać się z odpowiedziami wszystkich kandydatów na poszczególne stwierdzenia oraz zamieszczonymi przez nich komentarzami.
Jak przebiega proces tworzenia Latarnika Wyborczego?
Praca nad przygotowaniem narzędzia rozpoczyna się na kilka miesięcy przed wyborami. Pierwszym krokiem jest opracowanie wstępnej listy stwierdzeń. Staramy się by obejmowała ona maksymalnie szerokie spektrum aktualnych i istotnych zagadnień dyskutowanych w debacie publicznej. Na tym etapie przeprowadzamy także wstępną analizę wypowiedzi kandydatów i ich programów politycznych, aby upewnić się, że zaproponowane przez nas stwierdzenia będą różnicowały komitety wyborcze.
Kolejnym krokiem jest skonsultowanie wstępnej listy stwierdzeń z Komitetem Ekspertów, ciałem doradczym, w skład którego wchodzą badacze życia społecznego i politycznego. Korzystając z ich wiedzy i doświadczenia staramy się na tym etapie wyeliminować wszelkie ewentualne błędy natury merytorycznej.
Kolejnym krokiem jest przekazanie listy stwierdzeń do sztabów wyborczych. Ich przedstawiciele ustosunkowują się do poszczególnych twierdzeń wybierając jedną z trzech opisanych powyżej opcji, mogą również dodać do każdego z nich krótki komentarz. W przypadku braku odpowiedzi ze strony komitetów wyborczych, na podstawie programów kandydatów, wypowiedzi i materiałów prasowych samodzielnie opracowujemy ich stanowiska. W takiej sytuacji o naszych działaniach informujemy sztaby wyborcze.
Ostatnim
etapem przygotowań jest wprowadzenie danych do silnika aplikacji
internetowej i po fazie testów uruchomienie narzędzia dla użytkowników.
Zwykle strona jest upubliczniana na 2-3 tygodnie przed wyznaczoną datą
wyborów LINK.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz