„OGÓLNOPOLSKIE PRAWYBORY 2015 W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH”


" MŁODZI GŁOSUJĄ "
- PRAWYBORY PARLAMENTARNE 2015


Drodzy koordynatorzy i drogie koordynatorki!

Dokładnie za miesiąc, 25 października dorośli obywatele i obywatelki pójdą do urn, aby wybrać nowych posłów i senatorów. Do Młodzi głosują zgłosiło się już prawie 900 szkół, które 19 października przeprowadzą symulację wyborów parlamentarnych w całej Polsce.

Gimnazjum w Gościnie napisało do nas: „Będziemy wspólnie działać, a jednocześnie krzewić aktywne postawy obywatelskie, które mam nadzieje zaprocentują w niedalekiej przyszłości, świadomymi zachowaniami przy urnie wyborczej i nie tylko”. Bardzo się cieszymy i zachęcamy Was do relacjonowania co dzieje się w Waszych szkołach w ramach Młodzi głosują.


W tym tygodniu polecamy Wam scenariusze lekcji opracowane specjalnie na potrzeby tej edycji programu. Dzięki nim wprowadzicie w tematykę wyborczą nie tylko samą grupę projektową ale także innych uczniów i uczennice. Poprowadzenie takiej lekcji przez uczestników projektu może znacznie zwiększyć ich wiedzę oraz nauczyć ich publicznych wystąpień - LINK.


Czy dodaliście już pierwsze relacje z działań w Waszej szkole? Pamiętajcie, że relacja nie musi dotyczyć jedynie wyborów, ale także spotkań grupy projektowej, debat, lekcji. Każda relacja jest przez nas komentowana, o czym dostajecie powiadomienie drogą mailową. Abyśmy mogli ustosunkować się do Waszej relacji powinna ona jednak w miarę dokładnie opisywać co się wydarzyło. Zapraszamy Was do przeczytania, co powinno znaleźć się w relacji z działań - LINK.


Głosuj bez przeszkód! – to nazwa kampanii informacyjnej realizowanej w ramach koalicji „Masz głos, Masz wybór”. Ulotki i plakaty tej kampanii znajdują się w paczkach, które wysyłamy do Waszych szkół. Tutaj znajdziecie jeszcze więcej materiałów, w tym infografiki: LINK. Szczególnie polecamy Wam infografikę pt. „Dzień głosowania”, która może być przydatna dla młodych głosujących po raz pierwszy.

Jak rozmawiać z młodzieżą o kwestiach wyborczych zachowując neutralność polityczną? Czy warto poruszać na lekcji kontrowersyjne tematy? Zapraszamy Was do przeczytania artykułu na ten temat: LINK.

Niedawno polecaliśmy Waszej uwadze materiał ze scenariuszami debat, które możecie zorganizować w Waszych szkołach -LINK. Znajdziecie tam propozycje konkretnych tematów z przykładową argumentacją.

W Młodzi głosują mamy 30 zespołów, w których koordynatorem jest uczeń, a nie nauczyciel.  Dlaczego zostałeś koordynatorem, jakie spotykasz trudności w swojej pracy, czy to satysfakcjonujące zadanie? Prześlijcie swoje odpowiedzi drogą mailową - najciekawsze opublikujemy.

Prosimy o informację drogą mailową od zespołów, które zamierzają w najbliższym czasie przeprowadzić debatę, szczególnie tę dotyczącą uchodźców.



Nasi uczniowie propaganujący akcję " Młodzi Głosują "

"Wybory są bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. W związku z tym powinniśmy za każdym razem chodzić na wybory a przy okazji brać ze sobą dzieci by i one mogły też zobaczyć, jak wybory są ważne dla Państwa."

























1 komentarz:

  1. Widzę że młodzież działa ,materiały też robią wrażenie .Pani Irenko pozazdrościć takiej młodzieży ,której chce się działąć .Życzę powodzenia .
    Maria

    OdpowiedzUsuń