Sejm dzieci i młodzieży i MEN


Drodzy Uczniowie 


DWA ZESPOŁY UCZNIOWSKIE Z III TECHNIKUM EKONOMICZNEGO 
RYWALIZUJĄ W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU SEJM DZIECI I MŁODZIEŻY.



Dwaj przyjaciele z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu. Damian chce zostać prezesem banku, a Dawid prokuratorem . Obaj chcemy zmienić Polskę na tyle, aby ludzie zamiast z niej wyjeżdżali, wracali do Ojczyzny. Polska ma duży potencjał. Chcielibyśmy, aby najważniejsze funkcje w państwie piastowali profesjonaliści w swoich dziedzinach oraz państwowcy. Aktywnie angażujemy się w życie społeczne. Bierzemy aktywny udział w projektach organizowanych przez Koło Miłośników Historii. Braliśmy udział w Debacie Oksfordzkiej "Dlaczego Wolność trzeba pielęgnować", która odbyła się 10.11.2014 roku pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Obecnie przygotowujemy się do udziału w projekcie "Młodzi dla Nowosądecczyzny". Wraz z innymi uczniami działającymi w Kole Miłośników Historii będziemy realizować zadania w ramach ogólnopolskiej programu pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego "25 lat Samorządności". Wszystkie przedsięwzięcia będą tak jak dotychczas dokumentowane tutaj oraz na Facebook-u - Koło Miłośników Historii.




Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w naszym mieście jest Zamek Królewski, który został wzniesiony w XVI wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego. Stanowił idealny ośrodek fortyfikacji, dzięki otaczającym go rzekom – Dunajec i Kamienica. Zamek utracił swą świetność w wyniku zniszczeń podczas potopu szwedzkiego. W czasie zaboru Austriackiego zamek został częściowo odrestaurowany i pełnił funkcję biura policyjnego. Ostateczną funkcją zamku było magazynowanie amunicji podczas II wojny światowej. Z przyczyn nieznanych doszło do wybuchu i dziś z zamku zostały praktycznie tylko ruiny. Naszym marzeniem jest, aby przywrócić świetność temu zamkowi, na wzór innych zamków i pałaców w Polsce. Dzięki temu Nowy Sącz mógłby zyskać bardzo wiele. Postanowiliśmy zrobić zdjęcie na jego tle, ponieważ należy on do dziedzictwa kultury w Nowym Sączu i jest jego historycznym symbolem. Można powiedzieć, że w pewnym sensie jest to trochę zapomniany symbol miasta, dzięki któremu Nowy Sącz mógłby zyskać na swojej atrakcyjności.

Tutaj możecie oddać głosy ( klikając "LUBIĘ TO" ) na naszych złotych chłopców:


Każdy głos jest na „wagę złota „ :) 

Nasi chłopcy są również na stronie „MŁODZI GŁOSUJĄ” :




Nowy Sącz - Nasze Miasto


Ankieta została przeprowadzona przez uczniów klasy pierwszej technikum. 
Jej celem było sprawdzenie jakie, według mieszkańców miasta, są jego plusy i minusy 
oraz zaproponowanie rozwiązań, które zniwelują negatywne cechy.


PRZEPROWADZENIE BADANIA
(Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Przed przeprowadzeniem badania starannie się przygotowaliśmy, przyszykowaliśmy wszystkie potrzebne materiały i opracowaliśmy plan działania. W dniu badania ulokowaliśmy się w dogodnym miejscu, w którym często można spotkać dużo, spędzających wolny czas osób. Poprosiliśmy, aby nasi rozmówcy wypełnili pocztówki, opisując plusy i minusy miasta oraz miejsca gdzie lubią spędzać czas. Opowiedzieli o częściach Nowego Sącza gdzie lubią przebywać i przywołują u nich piękne wspomnienia. Staraliśmy się, aby ludzie nie czuli się znudzeni, a wypełniając pocztówki dowiedzieli się czegoś z historii Nowego Sącza.
  • Jakie są według Pani/Pana plusy Nowego Sącza?
  • Jakie są według Pani/Pana minusy miasta?
  • Gdzie lubi Pani/Pan spędzać wolny czas?
  • Gdzie lubi Pan/Pani spacerować?
  • Co zmieniłaby/zmieniłby Pani/Pan na terenie naszego miasta?
  • Czy są w Nowym Sączu miejsca, które przywołują u Pani/Pana piękne wspomnienia?

W ankiecie wzięła udział zróżnicowana socjologicznie społecznie grupa ludzi od młodzieży, aż po seniorów. Stwierdziliśmy, że każdy ma własne zdanie i opinię, którą chce się z nami podzielić. Każdy z ankietowanych miał za zadanie napisać pocztówkę. 15 osób wypełniło kartki pocztowe oraz odpowiedziało na pytania. 

Za najważniejszego partnera naszego badania uznaliśmy Koło Miłośników Historii. Jako członek, Patrycja otrzymała dostęp do materiałów i bloga. Pozostali Miłośnicy Historii udzielili nam porad oraz pomogli dokładnie opracować plan działania. To właśnie dzięki Ich pomocy nasze zadanie zostało wykonane sprawnie oraz bez większych trudności.

WNIOSKI (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Najważniejsze wnioski:
1. Jest wiele problemów, z którymi boryka się Nowy Sącz
  • mało ścieżek rowerowych,
  • zaniedbane drogi,
  • zanieczyszczone powietrze,
  • zaniedbane tereny w mieście (np. przy ul. Bronisława Czecha),
  • dość wysokie bezrobocie,
  • bardzo duża przestępczość.

2. Nowy Sącz ma wiele zalet:
  • miasto ma ciekawą zabudowę,
  • jest chętnie odwiedzane przez turystów,
  • są ładne zabytki,
  • bardzo zadbane planty, rynek, zamek,
  • sporo miejsc dla dzieci, place zabaw,
  • spokojne obrzeża miasta,
  • ciekawe kafejki i miejsca dla młodych.

3. Miasto jest bardzo lubiane, a mieszkańcy są zadowoleni z niego, jednakże chcieliby, aby problemów było mniej.
Wyniki naszej pracy przedstawiliśmy rodzinie i znajomym oraz nauczycielom Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu. Oczywiście o opinię poprosiliśmy uczniów realizujących zadania w ramach pracy Koła Miłośników Historii, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc. Wszystkie realizowane przez nas projekty umieszczamy na blogu Koła Miłośników Historii oraz jego profilu na Facebook-u. 

PLAN DZIAŁAŃ (Za tę część zadania możecie otrzymać max. 9 punktów)

Nasza ankieta dała nam bardzo dużo do myślenia. Mieszkańcy miasta nie opowiadają się za radykalnymi zmianami. Są świadomi wprowadzenie zmian to długi proces. Mamy zamiar przestawić nasze propozycje zmian w sieci i miejscowych gazetach, aby dotarły do jak największej liczby mieszkańców Nowego Sącza. Chcemy, aby nasza młodzież miała więcej miejsc służących do rozwijania ich sportowych pasji. Zależy nam na poprawie środowiska naturalnego i bezpieczeństwa obywateli. Chcielibyśmy, aby nasz projekt zainteresował władze miasta. Kolejne zadania zamierzamy realizować w ramach ogólnopolskiego projektu pod Patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego ''25 Lat Samorządności''.
Lokalna społeczność powinna być na bieżąco informowana o problemach ich miasta oraz o propozycjach rozwiązań. Chcemy, aby mieszkańcy mogli pomóc we wprowadzeniu zmian w miejscowości. Naszym zamiarem jest przekazywanie informacji o realizowanych projektach poprzez lokalne media. 

Teraz czas na dokumentację: pamiętajcie, że dodanie krótkiego (1-2 minuty) filmu jest obowiązkowe!

Czy załączyliście film? TO OBOWIĄZKOWE
  • Tak
 
Zapraszamy do odwiedzenia strony na której również znajduje się relacja z działań naszych uczniów : www.sdim.ceo.org.pl

Koordynator projektu - Irena Maria Gradek
 




2 komentarze: