ŚWIĘTO WOLNOŚCI

 http://www.prezydent.pl/swieto-wolnosci/

W tym roku będziemy obchodzili 25-tą rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 roku. To było nasze zwycięstwo i początek ogromnej zmiany, nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie Środkowej i Wschodniej.

POLSKA W 1989 ROKU - WYNIKI ANKIETY SOCJOMETRYCZNEJ

W anonimowej ankiecie wzięło udział 145 uczniów naszej szkoły.

Badanie w obrazowy sposób ukazało poziom wiedzy uczniów na temat sytuacji w Polsce w roku 1989.












ANKIETĘ PRZEPROWADZIŁY:
- ŁUCJA CIĘCIWA uczennica klasy I F TE
- KINGA GOLONKA uczennica klasy I F TE

PAN LESZEK ZEGZDA, ZAŁOŻYCIEL NIEZALEŻNEGO ZWIĄZKU STUDENTÓW NA KATOLICKIM UNIWERSYTECIE LUBELSKIM, W AUTORYZOWANYM WYWIADZIE

Wywiad przeprowadziła:
SYLWIA MACIAK uczennica klasy III Ek LO

Montaż:
LIDIA ŚWIGUT uczennica klasy III Ek LO


PAN MAREK WCZEŚNY, WSPÓŁZAŁOŻYCIEL NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" W NOWYM SĄCZU, W AUTORYZOWANYM WYWIADZIE


Wywiad przeprowadziły:
ŁUCJA CIĘCIWA uczennica klasy I F TE
KINGA GOLONKA uczennica klasy I F TE


PAN BOGUSŁAW SONIK POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO W AUTORYZOWANYM WYWIADZIE.



Wywiad przeprowadziły:
ALEKSANDRA BIENIEK uczennica klasy I C LO 
KAROLINA CHRONOWSKA  uczennica klasy I C LO
KAROLINA JAROSZ uczennica klasy I C LO.

Montaż Lidia Świgut uczennica KL III Ek LO

GALERIA ZDJĘĆ













ZDJĘCIA WYKONAŁA PATRYCJA ANCUKIEWICZ UCZENNICA KL III EK LO 

NAPISALI O NAS.....





427 kartek pocztowych




Majdan i to, co działo się w ostatnim czasie za wschodnią granicą, wyzwalało u wielu poczucie solidarności.

KOŁO MIŁOŚNIKÓW HISTORII
W wysłaniu pocztówek pomagała kl. IIIe z III LO przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu
Nowy Sącz, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego. Działa tu Koło Miłośników Historii prowadzone przez Irenę Marię Gradek. Jesienią ubiegłego roku koło przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży „Młodzi dla wolności”. Warunkiem udziału było założenie bloga i ogólnie pojęta pomoc dla potrzebujących. – Wtedy zaczął się Majdan, było jeszcze spokojnie i nikt nie spodziewał się, że dojdzie do rozlewu krwi. W naszym kole postanowiliśmy zorganizować projekt „Kartka dla Ukrainy”. Jego uczestnicy mieli wykonać samodzielnie kartkę, a na odwrocie napisać o sobie. W pierwszej turze zebrałam ponad 200 kartek. Przygotowali je młodzi z Sącza i okolic. Często na odwrocie pojawiały się imiona i nazwiska rodziców, dziadków. Zachęciłam uczniów, żeby poszukali informacji na temat Ukrainy, Majdanu, żeby dowiedzieli się, o co Ukraińcy walczą. Na ten temat rozmawialiśmy na spotkaniach koła, w których bierze udział wielu uczniów – mówi pani Irena. W sumie zebrano 427 kartek, które wysłano do Kijowa, na Majdan. – Wiemy, że kartki dotarły. Podziękowanie przyszło telefonicznie – dodaje pani Irena. Majdan zamienił się jednak w pole bitwy, na którym ginęli niewinni ludzie. Wydarzenia poruszyły wiele osób i instytucji, zwłaszcza w Tarnowie. – Miasto jest gotowe na przyjęcie rannych w naszych szpitalach – mówi Henryk Słomka-Narożański, p.o. prezydent Tarnowa. W akcję pomocową włączyła się diecezjalna Caritas. – Ponieważ nie ma możliwości udzielenia pomocy rzeczowej z racji trudności logistycznych, zbieramy pieniądze, które przekazujemy Caritas Polskiej. Ona będzie koordynowała udzielanie potrzebnego wsparcia – wyjaśnia ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor CDT. W gronie instytucji i organizacji solidarnych z Ukrainą znalazły się również Stowarzyszenie Dzieci Tarnowa, PCK, Stowarzyszenie Integracji Europejskiej, a nawet jedna z kancelarii adwokackich. – Odzew jest znakomity, organizujemy się, przed nami pracowity czas. Każdy, kto zechce pomóc, jest mile widziany, każda para rąk się przyda – mówi inicjatorka, radna PO Małgorzata Mękal.

NAPISALI O NAS.....

PAN BOGUSŁAW SONIK POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

W miniony piątek (28 lutego) Poseł Bogusław Sonik odbył wizytę w Nowym Sączu. Poseł wziął udział w Gali Przedsiębiorczości Powiatu Nowosądeckiego, odwiedził XVI Sądeckie Targi Uczelni Wyższych oraz spotkał się z młodzieżą w ramach projektu Święto Wolności pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


Podczas Gali Przedsiębiorczości zostały wręczone nagrody dla najlepszych sądeckich przedsiębiorców. Następnie odbyło się spotkanie z młodymi uczestnikami projektu Święto Wolności na którym rozmawiano m.in. postrzeganiu opozycji demokratycznej - w której działał Poseł Sonik - przez młode pokolenie.






NAPISALI O NAS.....








Uczniowie „ekonomika” przygotowują się do Święta Wolności.      

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/uczniowie-ekonomika-przygotowuja-sie-do-swieta-wolnosci,56747#.UxX7JM6wTPF

Ośrodek Rozwoju Edukacji razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Kancelarią Prezydenta RP zorganizowali konkurs „2014! Młodzi dla Wolności”. Konkurs ma być zachętą dla uczniów, nauczycieli i całych środowisk lokalnych do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – 25. rocznicy wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku.
Konkurs ma za zadanie przybliżyć uczniom historię najnowszą – wiedzę o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopięcioleciu. Jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego, szkół oraz do uczniów i nauczycieli. Zadanie polega na przygotowaniu projektu edukacyjnego i dokumentowaniu jego realizacji na autorskim blogu lub na stworzeniu indywidualnego projektu plakatu, eseju albo scenariusza lekcji. Projekty konkursowe są realizowane do 30 kwietnia 2014, a całą akcje wspierają biblioteki pedagogiczne, które dokonają też oceny projektów zespołowych i prac indywidualnych. W Nowym Sączu do konkursu przystąpił Zespół Szkół Ekonomicznych i Ochotnicze Hufce Pracy. Dziś w Biurze europosła Bogusława Sonika grupa uczennic „ekonomika” pod opieką Marii Gradek realizowała jedną z części złożonego konkursu.–Odwiedzamy dawnych działaczy Solidarności, często są to koledzy, znajomi naszych dziadków. Dziwią się, że ktoś o nich pamiętał, że ktoś chce słuchać ich opowieści. A dla nas to jest prawdziwa, żywa lekcja historii – mówią uczennice profesor Gradek. Bogusław Sonik skończył w ubiegłym roku 60 lat, uczennice mają po kilkanaście lat, urodziły się już w wolnej Polsce. Słuchają jego opowieści jakby to była historia sprzed wieków, a upływa dopiero 25 lat od obalenia komunizmu. – Kiedy w połowie lat siedemdziesiątych zakładaliśmy Studencki Komitet Solidarności, trudno było sobie wyobrazić, że upadnie komunizm, że rozsypie 

się potężny Związek Radziecki. Chcieliśmy tylko w tym realnym socjalizmie wygospodarować jakąś cząstkę wolności. Potem powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów, a my przeszliśmy do „dorosłych” działań w Solidarności. Robotnicy nam ufali, bo mimo młodego wieku, mieliśmy już za sobą okres działalności podziemnej i doświadczenie w walce z komuną. Wtedy, w roku 80. też niewielu ludzi w Polsce wierzyło, że to początek końca komunizmu, ale Solidarność przeszła przez ten kraj jak huragan, który zmiótł stary porządek. I nie pomogły represje, stan wojenny, internowania. W 1989 roku komuniści uznali, że dłużej tak nie mogą rządzić i poddali się – wspomina Bogusław Sonik. Uczennice nagrywają jego wspomnienia przy pomocy kamery, robią zdjęcia, zadają pytania, są znakomicie przygotowane do rozmowy. Wywiad zamieszczą na swoim blogu Koła Miłośników Historii ZSE. – Uczennice przeprowadzają wywiad z Bogusławem Sonikiem, który od lat studenckich angażował się w działalność na rzecz wolnego i demokratycznego państwa. Wywiad ukaże się na naszym blogu, ten blog to jeden z obowiązkowych elementów konkursu. Uczestniczy w nim cała Polska, więc nawet jeżeli nie zdobędziemy nagrody, to wiedza jaką posiądą nasi uczniowie będzie najlepszym trofeum, bo pozostanie na całe życie – mówi Maria Gradek.
Uroczyste podsumowanie konkursu nastąpi w drugiej połowie czerwca 2014 w Pałacu Prezydenckim, z udziałem zwycięzców.
JG  

                                                                                                                            Nowy Sącz  02.03.2014