Koło Miłośników Historii POLECA

NAPISALI O NAS.....








Uczniowie „ekonomika” przygotowują się do Święta Wolności.      

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/uczniowie-ekonomika-przygotowuja-sie-do-swieta-wolnosci,56747#.UxX7JM6wTPF

Ośrodek Rozwoju Edukacji razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Kancelarią Prezydenta RP zorganizowali konkurs „2014! Młodzi dla Wolności”. Konkurs ma być zachętą dla uczniów, nauczycieli i całych środowisk lokalnych do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – 25. rocznicy wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku.
Konkurs ma za zadanie przybliżyć uczniom historię najnowszą – wiedzę o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopięcioleciu. Jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego, szkół oraz do uczniów i nauczycieli. Zadanie polega na przygotowaniu projektu edukacyjnego i dokumentowaniu jego realizacji na autorskim blogu lub na stworzeniu indywidualnego projektu plakatu, eseju albo scenariusza lekcji. Projekty konkursowe są realizowane do 30 kwietnia 2014, a całą akcje wspierają biblioteki pedagogiczne, które dokonają też oceny projektów zespołowych i prac indywidualnych. W Nowym Sączu do konkursu przystąpił Zespół Szkół Ekonomicznych i Ochotnicze Hufce Pracy. Dziś w Biurze europosła Bogusława Sonika grupa uczennic „ekonomika” pod opieką Marii Gradek realizowała jedną z części złożonego konkursu.–Odwiedzamy dawnych działaczy Solidarności, często są to koledzy, znajomi naszych dziadków. Dziwią się, że ktoś o nich pamiętał, że ktoś chce słuchać ich opowieści. A dla nas to jest prawdziwa, żywa lekcja historii – mówią uczennice profesor Gradek. Bogusław Sonik skończył w ubiegłym roku 60 lat, uczennice mają po kilkanaście lat, urodziły się już w wolnej Polsce. Słuchają jego opowieści jakby to była historia sprzed wieków, a upływa dopiero 25 lat od obalenia komunizmu. – Kiedy w połowie lat siedemdziesiątych zakładaliśmy Studencki Komitet Solidarności, trudno było sobie wyobrazić, że upadnie komunizm, że rozsypie 

się potężny Związek Radziecki. Chcieliśmy tylko w tym realnym socjalizmie wygospodarować jakąś cząstkę wolności. Potem powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów, a my przeszliśmy do „dorosłych” działań w Solidarności. Robotnicy nam ufali, bo mimo młodego wieku, mieliśmy już za sobą okres działalności podziemnej i doświadczenie w walce z komuną. Wtedy, w roku 80. też niewielu ludzi w Polsce wierzyło, że to początek końca komunizmu, ale Solidarność przeszła przez ten kraj jak huragan, który zmiótł stary porządek. I nie pomogły represje, stan wojenny, internowania. W 1989 roku komuniści uznali, że dłużej tak nie mogą rządzić i poddali się – wspomina Bogusław Sonik. Uczennice nagrywają jego wspomnienia przy pomocy kamery, robią zdjęcia, zadają pytania, są znakomicie przygotowane do rozmowy. Wywiad zamieszczą na swoim blogu Koła Miłośników Historii ZSE. – Uczennice przeprowadzają wywiad z Bogusławem Sonikiem, który od lat studenckich angażował się w działalność na rzecz wolnego i demokratycznego państwa. Wywiad ukaże się na naszym blogu, ten blog to jeden z obowiązkowych elementów konkursu. Uczestniczy w nim cała Polska, więc nawet jeżeli nie zdobędziemy nagrody, to wiedza jaką posiądą nasi uczniowie będzie najlepszym trofeum, bo pozostanie na całe życie – mówi Maria Gradek.
Uroczyste podsumowanie konkursu nastąpi w drugiej połowie czerwca 2014 w Pałacu Prezydenckim, z udziałem zwycięzców.
JG  

                                                                                                                            Nowy Sącz  02.03.2014

10 komentarzy:

  1. Przeczytałam z przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozdrawiam Pani Profesor.Jak zawsze aktywna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Też Pozdrawiam.Blog jest ciekawy.Fanklub.

    OdpowiedzUsuń
  4. Najlepiej wypadła Aleksandra.Uczennice bardzo dobrze przygotowane.

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak.Wierzyć się nie chce,że to pierwszoklasistka.

    OdpowiedzUsuń
  6. Gratuluję Irenko.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dziewczyny dobrze sobie poradziły.

    OdpowiedzUsuń
  8. Fantastycznie.Jest Pani GENIALNA.

    OdpowiedzUsuń